Archive - 2015

Ocak 1st

TEOG sınavında nasıl başarılı olunur?

Matematik sorularını hangi metotla çözerseniz sonuçtan emin olursunuz? Sosyal Bilgiler ve Türkçe sorularında nelere dikkat etmeli? Soruyu boş bırakmak doğru mu?

İşte TEOG sınavına sayılı günler kala Koray Varol Akademi’nin Kurucusu, Eğitmen Koray Varol’dan hem sınava girecek öğrencilere hem de velilere özel tavsiyeler…

TEOG sınavına sayılı günler kala hem velilerin hem de öğrencilerin heyecanı giderek artıyor. Nisan tarihinde bir milyondan fazla öğrencinin TEOG’da ter dökeceği düşünüldüğünde sınavda başarıyı yalnızca bilgi değil ufak detaylar getiriyor. Peki, sınava girecek öğrenciler hem sınav esnasında hem de öncesinde hangi noktalara dikkat etmeli? Sınavda başarı getiren ufak detaylar neler?

TEOG'da yanlış soru kotası olmalı

Türk Eğitim Derneği'nin düşünce kuruluşu olan TEDMEM, 2015 Eğitim Değerlendirme Raporunu yayımladı.

Eğitim değerlendirme raporları serisinin ikincisi olan 2015 Eğitim Değerlendirme Raporu; Yönetişim ve Finansman, Kalite Artırmaya Yönelik Politikalar, Öğretmen Eğitimi ve Mesleki Süreç, Uluslararası Alanda Türkiye, Temel Eğitim, Ortaöğretim, Mesleki ve Teknik Eğitim, Özel Eğitim, Öğrenci Yönlendirme Sistemleri, Özel Öğretim olmak üzere 10 ana başlık altında Türk eğitim sisteminin genel bir profilini ortaya koymayı hedefliyor.

TEOG sınavı hakkında bilinmesi gerekenler

TEOG sınavına girecek öğrencileri 2 günlük bir sınav maratonu bekliyor. Sınav soruları konularına göre iki güne ayılıyor.

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirilecek öğrencilere ek puan nasıl veriliyor?

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesinin "Tanımlar" başlığı ile verilen 4. maddesinin birinci fıkrasının (ç)bendinde "Ek puan: Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavlarında, ulusal elemelerden geçtikten sonra ülkemizi temsil etme hakkı kazanan öğrencilerin sadece o yıla ait yılsonu başarı puanlarına belirlenen oranda eklenen puanı," hükmüne yer verilmiştir.

Söz konusu Yönerge'nin 12. maddesinin; Birinci fıkrasında "TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavlarında, ulusal elemelerden geçtikten sonra ülkemizi temsil etme hakkı kazanan öğrencilere, katıldıkları yılın yılsonu başarı puanlarına belirlenen oranda ek puan verilir." hükmü,

Aralık 28th

2019 resmi tatil günleri kaç gün?

2019 YILI RESMİ TATİL GÜNLERİ
01 Ocak 2019 Salı Yılbaşı
23 Nisan 2019 Salı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
01 Mayıs 2019 Çarşamba Emek ve Dayanışma Günü*
19 Mayıs 2019 Pazar Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
03 Haziran 2019 Pazartesi Ramazan Bayramı Arefesi
04 Haziran 2019 Salı Ramazan Bayramı (1.Gün)
05 Haziran 2019 Çarşamba Ramazan Bayramı (2.Gün)
06 Haziran 2019 Perşembe Ramazan Bayramı (3.Gün)
15 Temmuz 2019 Pazartesi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
10 Ağustos 2019 Cumartesi Kurban Bayramı Arefesi
11 Ağustos 2019 Pazar Kurban Bayramı (1.Gün)
12 Ağustos 2019 Pazartesi Kurban Bayramı (2.Gün)
13 Ağustos 2019 Salı Kurban Bayramı (3.Gün)
14 Ağustos 2019 Çarşamba Kurban Bayramı (4.Gün)
30 Ağustos 2019 Cuma Zafer Bayramı
28 Ekim 2019 Pazartesi Cumhuriyet Bayramı Arefesi
29 Ekim 2019 Salı Cumhuriyet Bayramı

Aralık 27th

Aralık 26th

MEB E-OKUL VBS iOS Uygulamasını Kimler Kullanabilir?

Ülkemizdeki örgün eğitimde öğrenim gören tüm öğrenci ve velilerinin kullandıları Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) resmi mobil uygulaması MEB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından yayınlandı. MEB E-OKUL VBS adıyla kullanıma sunulan uygulama iOS işletim sistemli telefon ve tabletlerde kullanılabiliyor. MEB E-OKUL VBS iOS nasıl indirilir? MEB E-OKUL VBS iOS nasıl kullanılır?

MEB E-OKUL VBS iOS Uygulaması İndirmek için Tıklayınız

MEB E-OKUL SİSTEMİNE GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

Aralık 22nd

MEB YOBİS otomasyon girişi nasıl yapılır?

Yabancı Öğrenci Bilgi İşletim Sistemine Giriş Yapmak için Tıklayınız

Bilindiği üzere MEB 23/09/2014 Tarih ve 2014/21 Sayılı Genelgesi ile başlayan ve takip eden resmi yazılarla YOBIS (Yabancı Öğrenci Bilgi Sistemi) oluşturulmuş ve kullanılmaktadır.

YOBIS ile ilgili aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.

1-) Bakanlığımıza bağlı her tür ve seviyedeki örgün eğitim kurumuna Yabancı Kimlik Numarası olan öğrenciler e-Okul Sistemine kaydedilir.

2-) Yabancı Kimlik Numarası olmayan, geçici oturma izni edinememiş, ancak ilgili kurumca Yabancı Tanıtma Belgesi edinmiş Suriyeli öğrenciler YOBIS Sistemine kaydedilir.

Aralık 21st

EBA II. Dönem E-Kurs öğretmen ve öğrenci başvuruları ne zaman bitiyor?

MEB E-Kurs Destekleme ve Yerleştirme Kursu öğretmen başvuruları Aralık 2017 günü başladı. Peki, E-Kurs öğretmen başvuruları ne zaman bitiyor? E-Kurs öğretmen başvurusu EBA üzerinden nasıl yapılır? EBA E-Kurs öğretmen başvuru ekranına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesinden DYK (Destekleme ve Yetiştirme Kursu) öğretmen başvuru sayfasını erişime açıldı. DYK'larda görev almak isteyen öğretmenler MEB E-Kurs Destekleme ve Yerleştirme Kursu öğretmen başvuruları eba sistemi üzerinden gerçekleştirebilecekler. Peki, E-Kurs öğretmen başvuruları ne zaman bitiyor? E-Kurs öğretmen başvurusu EBA üzerinden nasıl yapılır? EBA E-Kurs öğretmen başvuru ekranına haberimizden ulaşabilirsiniz.

E-Kurs öğretmen başvurusu EBA üzerinden nasıl yapılır?

Aralık 20th

Eğitim ordusu neden yerinde değil?

Bir ülke her türlü krizi ve sıkıntıyı aşabilir hele hele de bu ülke Türkiye ise geçmişten bugüne atlattığı badireleri düşündüğünüzde ne kadar bu krizlere alışık olduğunu biliyoruz. Maalesef savaşlar görmüş, darbeler görmüş, ekonomik krizlerin en derinlerini yaşamış, doğal afetlerin en büyüklerini yaşamış maalesef ama her krizle başetmeyi başarmış bir ülke Türkiye.

1999 depreminde onbinlerce can, binlerce ev yıkılmış hatta üç kent yerle bir olmuşken bununla başa çıkan bir ülke Türkiye, 1980 darbesi gibi yeryüzünün gördüğü en faşist ve en kanlı, memleketi yüz yılı geriye götürmüş bir darbeyle de başa çıkabilmiş bir ülke Türkiye. 2001 krizini bizzat yaşamış, 2008 krizinde tüm dünya boğuşurken Türkiye geçmiş tecrübeleri ile bu krizle başarıyla mücadele etmiş bir ülke.

Aralık 18th

TEOG sonuçları açıklanmadan kutlama

SAKARYA'da Ferizli Belediyesi, 25-26 Kasım tarihlerinde yapılan Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavı sonuçlarının açıklanmamasına rağmen, tüm soruları doğru cevapladığı, dereceye girdiği iddia edilen 4 öğrenciye hediyeler verdi. Ferizli Belediye Başkanı AK Partili Ahmet Soğuk, törende bir öğrencinin adının yeni yapılacak parka verileceğini açıkladı. Sınav sonuçları açıklanmadan yapılan tören kafaları karıştırırken, Ahmet Soğuk yanlış anlaşıldıklarını, tüm soruları doğru cevaplandırdığı söylenen öğrencileri motive etmek istediklerini söyledi.

Aralık 17th

TEOG Sınavında Öğrencilere Yöneltilen Soruların Dersleri ve Soru Sayıları

2017 yılının ilk TEOG sınavında 8’nci sınıf öğrencilerine hangi derslerden soru soruldu? Derslerden sorulan soruların sayısı kaçtı?

Matematik 20 soru, Fen ve teknoloji 20 soru, Türkçe 20 soru, Yabancı dil 20 sorun, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 20 soru ve T.C. İnkılap tarihi ve Atatürkçülük olmak üzere 6 dersten toplamda 120 soru soruldu. Öğrencilere soruları çözmeleri için ders başına 40’ar dakika süre verildi. Öğrenciler toplamda 240 dakika boyunca soruları çözdüler. Her bir soru başına 2’şer dakikalık zamanları oldu.

TEOG Sınavında Yanlış Cevaplar, Doğru Cevapları Etkiliyor mu?

Aralık 16th

TEOG telafi sınavına girenler daha avantajlı

TEOG mazeret sınavı soruları nasıldı? Uzmanlara göre mazeret sınavlarına katılan öğrenciler daha avantajlı, çünkü genelde sorular kasımda yapılan TEOG ile benzer. Sadece matematik biraz daha zor.

Öğrencilere ikinci dönem TEOG uyarısı!

Birinci dönem TEOG ortak sınavlarını geride bırakan öğrencileri uyaran uzmanlar, “Bu yıl TEOG sınavları daha zor sorulardan oluşuyordu. Liselere girişte iki dönem sınavlarının ortalaması alınacağı için, ikinci dönem sınavlarına şimdiden çalışmaya başlamanız gerekiyor” dedi.

Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında düzenlenen birinci dönem ortak sınavları tamamlandı. İkinci dönem TEOG sınavları ise 26-27 Nisan 2017 tarihinde yapılacak. İkinci sınavda sorulacak soruların yüzde 30’u birinci sınav konularını, yüzde 70’i ise birinci sınavdan ikinci sınava kadar olan konuları kapsayacak.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

LGS Sınavını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?:

Son yorumlar